Moreporfavor Logo

Jeden dzień w Mediolanie - co zobaczyć?

Duomo di Milano

Mediolan uchodzący za włoską stolicę mody to jedno z częściej odwiedzanych miast we Włoszech. Tanie połączenia lotnicze, zabytki, zakupy, dobry transport publiczny na miejscu i pyszne jedzenie — to powody, przez które jest tak atrakcyjny dla turystów. W mojej opinii jest idealnym miejscem dla początkujących podróżników (sama zresztą obrałam go za cel zaraz po maturze). W tym wpisie opowiem, co można zobaczyć w Mediolanie w jeden intensywny dzień, gdzie zjeść dobrą pizzę oraz jak dojechać z Bergamo.

Jak dolecieć do Mediolanu i dojechać do centrum miasta?

Z Polski znajdziecie loty do dwóch lotnisk w pobliżu Mediolanu: Mediolan-Malpensa (Milan Malpensa Airport) oraz Mediolan-Bergamo (Orio al Serio International Airport). Do tego pierwszego z Krakowa lata Wizz Air, a do drugiego dostaniecie się m.in. z lotniska Warszawa Okęcie (Wizz Air) lub też z pobliskiego Modlina (Ryanair).

Najtańszą opcją, aby dostać się z lotniska Malpensa do centrum Mediolanu będą autobusy. Możecie skorzystać z oferty różnych przewoźników: Malpensa Bus Express, Malpensa Shuttle, Terravision. Bilety można kupić na stronach przewoźników lub w punktach sprzedaży.

W przypadku lotniska Bergamo możecie skorzystać z autobusów: Terravision lub Orio Shuttle. Najtańszą opcją będzie jednak podróż łączona — autobus miejski firmy ATB z lotniska do centrum Bergamo, a następnie pociąg kolei regionalnych Trenitalia.

Dodam jeszcze, że dużo osób wybiera Bergamo za bazę wypadową w Lombardii z powodu niższych cen noclegów niż w Mediolanie. Podobnie było w naszym przypadku i byłyśmy zadowolone. Na Mediolan poświęciłyśmy jeden pełny dzień, w ciągu którego zrobiłyśmy ponad 30000 kroków i zobaczyłyśmy najważniejsze punkty.

Co zobaczyć?

Przez większość czasu przemieszczałyśmy się pieszo, bo atrakcje znajdują się stosunkowo blisko siebie, dlatego nie będę rozwijać tutaj tematu komunikacji miejskiej.

Cimitero Monumentale

Wyjątkowy cmentarz, od którego zaczęłyśmy wycieczkę. Nie sposób go pominąć, będąc w Mediolanie! Uwagę zwraca budynek z pięknym niebieskim sklepieniem — Famedio, który pełni funkcję wejścia do cmentarza oraz miejsca spoczynku wybitnych osobistości, takich jak włoski pisarz Alessandro Manzoni. Co jeszcze wyróżnia Cimetero Monumentale? Właściwie każdy mniejszy grób, czy większy grobowiec może uchodzić za dzieło sztuki, a wszystko dzięki rzeźbom i płaskorzeźbom o różnorodnej tematyce. Jeden z najbardziej charakterystycznych pomników przestawia sceny z męki pańskiej.

Wstęp bezpłatny.

Uwaga: cmentarz jest zamknięty w poniedziałki

Park Sempione

Największy spośród centralnych parków w Mediolanie, liczy ok. 38,6 ha. Znajduje się niecałe 2 km od cmentarza, a wybierając spacer, przejdziecie przez mediolańskie Chinatown. Idealne miejsce do leniwego odpoczynku. Ciekawym urozmaiceniem jest znajdująca się na terenie parku wieża widokowa Torre Branca, z której za kilka euro zobaczycie panoramę miasta. Innym obiektem jest Arena Civica — stadion- stadion w stylu architektury klasycystycznej, na którym odbywały się wydarzenia sportowe

Jeśli zgłodniejecie, polecam focaccię z pobliskiej kawiarnio-pizzerii Il Muretto Pizzeria Da Noemi E Franco.

Castello di Sforzesco

Zaraz przy parku znajdują dwa ważne obiekty — Łuk Pokoju wzniesiony na cześć Napoleona i Castello di Sforzesco (zamek rodziny Sforzów). Ten drugi został wybudowany w XV w., niemniej jednak potem był wielokrotnie przebudowywany, a po II wojnie światowej przystosowany do nowoczesnej ekspozycji muzealnej.

Więcej informacji o zwiedzaniu i wystawach znajdziecie na tej stronie.

Duomo di Milano

Przepiękna, gotycka, marmurowa katedra, symbol miasta znajdująca się na Piazza del Duomo. Nie ma się co oszukiwać — plac i katedra to najbardziej turystyczne miejsca w Mediolanie i uświadczycie tam tłumów (chyba że będziecie zmotywowani, by wybrać się w godzinach wczesnoporannych).

Warto zobaczyć katedrę w środku, a następnie wybrać się na dach katedry, z którego rozpościera się widok na plac i resztę miasta.

Bilety kupicie na stronie internetowej.

Galeria Vittorio Emanuele II

Kilka kroków od katedry poczujecie powiew luksusu, a wszystko za sprawą wyjątkowej galerii handlowej. To tu znajdziecie butiki marek światowej rangi, takich jak Prada, Chanel, Dolce & Gabbana, Dior i wielu, wielu innych.

Galeria sama w sobie jest perełką architektoniczną. Budowa rozpoczęła się w 1865 roku i trwała 12 lat. Niedługo przed otwarciem główny architekt Giuseppe Mengoni uległ wypadkowi, spadając z dachu galerii. A jeśli już o dachu mowa… Cztery sklepienia kolebkowe łączą się z centralną kopułą o średnicy prawie 40 metrów. Składa się on z żelaza i szkła, dzięki któremu wnętrze jest jasne i przestronne.

Navigli

Mimo że przez Mediolan nie przepływa żadna rzeka, znajdziecie tutaj sieć kanałów. W jej skład wchodzą: Naviglio Grande, Naviglio Pavese, Naviglio Martesana, Naviglio di Paderno, Naviglio di Bereguardo. Historia części z nich sięga czasów starożytnych. Już wtedy miały charakter irygacyjny. To od nich wywodzi się obecna nazwa dzielnicy Navigli.

Dzielnica położona jest dalej od centrum, dlatego, żeby się do niej dostać, wybierzcie komunikację miejską. Dzięki licznym restauracjom i barom kwitnie tutaj życie wieczorne. Warto zdążyć w okolicach zachodu słońca — wtedy niebo pięknie odbija się w wodzie.

Niedaleko od kanałów znajdziecie miejscówkę z pyszną pizzą — Pizzium. Byłyśmy chwilę przed otwarciem i już wtedy zebrało się sporo ludzi.

Muzeum Nauki i Techniki Leonardo da Vinci

Na wystawie stałej zobaczycie ekspozycje dotyczące Leonardo da Vinci, kosmosu (są skafandry NASA i kamień z Księżyca), transportu i telekomunikacji. Oprócz tego wystawy czasowe o zmiennej tematyce.

Całościowo muzeum oceniam pozytywnie, choć niektóre ekspozycje (szczególnie na niższych piętrach) są „zapychaczami czasu”. Te najciekawsze są na drugim piętrze. Jeśli będziecie mieli wystarczająco czasu lub będziecie z dziećmi, możecie wpisać to miejsce na Waszą listę.

Bilety można kupić na stronie internetowej. My bez problemu kupiłyśmy je na miejscu.

Uwaga: nieczynne w poniedziałki

Pozostałe miejsca

Na koniec wspomnę o miejscach, których nie udało nam się zobaczyć, ale również są warte uwagi.

  • Ostatnia Wieczerza, Leonardo da Vinci - Obraz mistrza Leonarda znajduje się w Bazylice Santa Maria delle Grazie. Atrakcja, na którą bilety należy kupić z dużym wyprzedzeniem, choć i to może być problematyczne. Próbujcie szczęścia na tej stronie.

  • Pinacoteca di Brera - Coś dla fanów sztuki. Znajdziecie tu dzieła Canaletta, Caravaggia czy Rafaela. Bilety dostępne na stronie. Uwaga: nieczynne w poniedziałki

  • QC Termemilano - Uwielbiam wszelkiego rodzaju baseny, niestety ograniczony czas nie pozwolił na odwiedzenie tego miejsca. Na razie nie planuję wracać do Mediolanu, ale jeśli wrócę, to zdecydowanie tu zawitam.

Podsumowanie

Mediolan to idealne miasto na 1 lub 2 dni. Lepiej wybrać się tu poza wakacyjnym sezonem, choć zaryzykuje stwierdzeniem, że tutaj sezon turystyczny trwa ciągle. W połowie marca temperatura wynosiła między 15-20 stopni, a trafiłyśmy na słoneczny dzień, więc zwiedzanie było bardzo przyjemne. W okolicy warto odwiedzić Bergamo i jezioro Como.

Ciao!

Zobacz inne artykuły

Article image

18 grudnia 2022

Zmienna Teneryfa. Czy warto lecieć w grudniu?

Po tygodniowym pobycie na Teneryfie pierwsze określenie, jakie przychodzi mi do głowy to “zmienna”. Plaże, góry, lasy, miasteczka… Raz wilgotno i zielono, raz sucho. Różnorodność krajobrazów sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

#Europa #Hiszpania

Article image Pałac Schönbrunn

27 lipca 2023

Wiedeń znany i mniej znany

Wiedeń - stolica muzyki, sztuki i sznycla. Kilkukrotnie został zwycięzcą w rankingu na najlepsze miasto do życia, ostatni raz w 2023 roku. I wcale mnie to nie dziwi! To miasto, do którego ma się ochotę wracać i wracać. Sama w Wiedniu byłam kilka razy i za każdym razem odkrywam coś nowego.

#Europa #Austria