Moreporfavor Logo

Trasa Górnicza w Kopalni Soli "Wieliczka" - czy warto?

Kryształki soli

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda praca górnika? Zawód ten nawet w obecnych czasach wiąże się z ryzykiem. Trasa Górnicza w Kopalni Soli "Wieliczka" w humorystyczny sposób przybliży Wam to, z czym dawniej mierzyli się górnicy. Dostaniecie kombinezony ochronne, kaski, a także lampy i ruszycie pod ziemię przeżyć przygodę. A na koniec w nagrodę otrzymacie certyfikat potwierdzający zdobycie pierwszych szlifów w zawodzie górnika.

Kopalnia soli "Wieliczka" wyposażenie na Trasę Górniczą

Co warto wiedzieć przed wizytą?

  • Wejścia odbywają się o konkretnych godzinach. Najlepiej przybyć z co najmniej 15-minutowym wyprzedzeniem. Trasa rozpoczyna się przy Szybie Regis. Aktualne godziny otwarcia znajdziecie na stronie internetowej kopalni.

  • Dystans do przejścia to około 2 km, a czas trwania to 2.5-3.5 h.

  • Minimalny wiek uczestnika to ukończone 10 lat. Zwiedzanie niepełnoletnich odbywa się pod opieką osoby dorosłej.

  • Na trasie panuje temperatura w granicach 14-16 ºC. Należy dopasować ubiór do temperatury. Na miejscu otrzymuje się kombinezon ochronny. Obowiązkowe jest obuwie w pełni zakrywające stopę.

Jak wygląda zwiedzanie?

Na początku każdy uczestnik otrzymuje wyposażenie - kombinezon, kask, lampę oraz pochłaniacza tlenku węgla. Pracownicy przeprowadzają krótkie szkolenie i zbierają oświadczenia o jego przejściu. Następnie zjeżdża się windą w dół wraz z przewodnikiem. W tym momencie zaczyna się przygoda. Każdy z uczestników będzie mógł liczyć na angaż do górniczego zadania. Zaliczyć można do nich: nawijanie liny, sprawdzenie poziomu metanu, czy "wysadzenie" ładunku.

Na robocie w kopalni 🙂

Oczywiście nie opuścicie kopalni bez pamiątek w postaci bryłek soli - co znajdziecie bądź rozdrobnicie z większych fragmentów, to Wasze!

Bryłka soli

Trasa Górnicza nie pokrywa się z Trasą Turystyczną, dlatego nie zobaczycie na niej ani Kaplicy św. Kingi, ani solnych rzeźb. Będzie za to mała kapliczka, przy której po zgaszeniu lamp, doświadczycie prawdziwej ciemności kopalni.

Kopalnia Soli "Wieliczka" kapliczka na Trasie Górniczej

Innym charakterystycznym punktem będzie Komora Franciszek Karol z monumentalnym solnym obeliskiem o wysokości około 10 metrów. Dedykowany jest on austriackiemu arcyksięciu- Franciszkowi Karolowi, na pamiątkę jego dwukrotnego pobytu w Kopalni Soli „Wieliczka”. W komorze znajduje się też piękny żyrandol.

Podsumowanie

Przyznam szczerze, że początkowo obawiałam się, czy Trasa Górnicza nie będzie trudna. Nic z tych rzeczy! Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Dużą zasługę w pozytywnym odbiorze miał pan przewodnik, który w humorystyczny sposób opowiadał o historii górników, uwzględniając przy tym wiele interesujących faktów.

Czy polecam? Zdecydowanie! Trasa Górnicza nada się na wycieczkę z drugą połówką, znajomymi, czy na rodzinny wypad (pamiętajcie tylko o minimalnym wieku dzieci).

Zobacz inne artykuły

Article image Sztokholm

10 grudnia 2024

Sztokholm w grudniu - świąteczny city break

Czy warto odwiedzić Sztokholm w grudniu? Czy sztokholmski jarmark świąteczny jest warty uwagi? Co da się zobaczyć podczas 2 dni? Zapraszam do wpisu o stolicy Szwecji.

#Europa #Szwecja

Article image Plaża Polignano a Mare

10 maja 2020

Apulia – witajcie na włoskim „obcasie”

Włosi mają wiele powodów do dumy, a jednym z nich są małe miasteczka, w których każdy zaułek intryguje, a niedoskonałości dodają uroku. Nie przeszkadza schodząca farba, pęknięta doniczka, czy wiszące nad głową pranie. Ludzie zawsze znajdą czas na filiżankę aromatycznego espresso i pogawędki, a sjesta jest czymś naturalnym i potrzebnym. Jednym z rejonów Włoch, który obfituje w „miasteczkowe” doznania, jest Apulia, po włosku wdzięcznie nazywana Puglia, znajdująca się w południowej części kraju i tworząca "obcas" włoskiego buta.

#Europa #Włochy