Tabarca, położona u wybrzeży Costa Blanca, jest najmniejszą zamieszkaną wyspą Hiszpanii. To świetne miejsce na jednodniową wycieczkę z Alicante bądź Santa Pola. Przygotujcie strój kąpielowy, ręcznik i rurkę do snorkelingu! ¡Vamos!
Krótko o wyspie
Wspomniałam, że Tabarca to najmniejsza zamieszkana wyspa w Hiszpanii: ma 1800 metrów długości, maksymalną szerokość 450 metrów i zajmuje jedynie 0,3 km² powierzchni. Jej najwyższy punkt liczy jedynie 15 n.m.p.m, dlatego bywa nazywana Isla Plana (tłum. Płaska Wyspa). Starożytni Grecy używali podobnej nazwy - Planesia. W zależności od źródła znalazłam informacje, że żyje na niej 49 lub 51 osób. Nie istnieje transport samochodowy, a zapasy do restauracji i kawiarenek przypływają na łodziach i statkach, co z podbija ich ceny. W szczycie sezonu wyspę odwiedza nawet do 3000 turystów dziennie.
Przez wieki Tabarca służyła za schronienie piratów berberyjskich, natomiast w XVIII król Hiszpanii Carlos III zajął te tereny i doprowadził do ich rozwoju. Spacerując po zachodniej części wyspy, zobaczycie pozostałości murów obronnych oraz bastionów z XVIII wieku.
Co robić na Tabarce?
Jest to miejsce typowo letnio-wypoczynkowe. Zabierzcie ze sobą zestaw plażowy: stroje kąpielowe, ręczniki, krem z filtrem, zapas napojów, nakrycie głowy. Przydadzą się także buty do wody, ponieważ można napotkać wiele śliskich kamieni. Jeśli posiadacie maskę z rurką do snorkelingu, Tabarca będzie idealnym miejscem do skorzystania z niej. Polecam Wam przejść się po wyspie i zobaczyć różne plaże. Ludzi jest dużo, ale każdy znajdzie miejsce dla siebie.
Wody otaczające Tabarkę w 1986 roku zostały ogłoszone pierwszym rezerwatem morskim w Hiszpanii, chroniącym bogatą różnorodność fauny i flory morskiej. Wiele gatunków ryb, krabów i koralowców jest endemicznych, co oznacza, że występują tylko w tym miejscu.
Wschodnia część Tabarki jest niezamieszkana przez ludzi i porośnięta niską roślinnością. Swoje legowiska mają tam ptaki. Życie wyspy skupia się w jej zachodniej części. Zabudowa obejmuje kolorowe domki, mały rynek, kościół i wspomniane wcześniej mury obronne.
Jeśli będziecie chcieli odpocząć od plażowania, zróbcie sobie spacer po murach i uliczkach. Z restauracji i kawiarni mam tylko jedno polecenie z kategorii niskobudżetowej. Cafetería Ángela to kawiarnio-lodziarnia, w której zakupicie napoje i jedzenie "para llevar", czyli na wynos. Mają świetne smoothie.
Jak się tu dostać?
Tabarca leży w odległości około 22 kilometrów na południowy wschód od Alicante i 8 kilometrów od przylądka Santa Pola. Z tych dwóch miejscowości istnieją dogodne połączenia wodne.
Z Alicante
Do Tabarki kursują promy z Alicante. Skorzystaliśmy z oferty przewoźnika Kontiki. Bilety zakupicie na stronie internetowej. Koszt to 23 € za osobę (wliczony powrót). Dzieci poniżej 4 roku życia płyną za darmo. Rejs trwa około godziny.
Z Santa Pola
W Santa Pola znajdziecie połączenia oferowane przez różnych przewoźników. Możecie skorzystać z katamaranów i szybkich łodzi oraz wodnych taksówek. Średni koszt biletu to 10-15 €.
Podsumowanie
Tabarca świetnie nada się krótką, wypoczynkową wycieczkę z Alicante i okolic. Nie da się ukryć, że jest to typowo turystyczna wyspa. Ceny w kawiarniach i restauracjach są dużo wyższe niż na stałym lądzie. Na szczęście to, co na Tabarce najlepsze - woda i plaże, jest darmowe (prawie darmowe, bo trzeba dopłynąć 😉). Obserwowanie rybek podczas snorkelingu, to jedno z moich ulubionych wspomnień z wyjazdu na Costa Blanca i każdemu polecam takie przeżycie.
Zobaczcie także inne artykuły dotyczące Costa Blanca: